Німеччина готується до десятиліть протистояння з Росією

Міністр оборони Борис Пісторіус почав попереджати німців про те, що вони повинні готуватися до десятиліть конфронтації з Росією — і що вони повинні швидко відновити збройні сили країни, якщо Володимир Путін не планує зупинятися на кордоні з Україною.

Російські військові, як він сказав у серії нещодавніх інтерв’ю німецьким ЗМІ, повністю зайняті Україною. Але якщо буде перемир’я, і ​​ Путін, президент Росії, матиме кілька років для перезавантаження, він вважає, що російський лідер подумає про перевірку єдності НАТО.

«Ніхто не знає, як і чи триватиме це», — сказав  Пісторіус про поточну війну, стверджуючи про швидке нарощування чисельності німецької армії та поповнення її арсеналу.

Публічні застереження пана Пісторіуса відображають значні зміни на вищому рівні керівництва в країні, яка уникала сильної армії після закінчення холодної війни. Тривога стає все голоснішою, але німецька громадськість досі не переконана, що нова агресивна Росія загрожує безпеці Німеччини та Європи.

Посада міністра оборони в Німеччині часто є політичним глухим кутом. Але статус пана Пісторіуса як одного з найпопулярніших політиків країни дав йому свободу висловлюватися, якої інші, включаючи його боса, канцлера Олафа Шольца, не користуються.
У той час як пан Шольц готується зустрітися з президентом Байденом у Білому домі в п’ятницю, багато хто в уряді Німеччини каже, що з Росією  Путіна не можна повертатися до звичного режиму, що вони очікують незначного прогресу в Україні цього року і що вони боїться наслідків, якщо  Путін переможе там.
Зараз ці побоювання змішалися з дискусіями про те, що станеться з НАТО, якщо колишній президент Дональд Дж. Трамп буде обраний і матиме другий шанс діяти за своїм інстинктом, щоб вивести Сполучені Штати з альянсу.
Перспектива переобрання Трампа змусила німецьких офіційних осіб і багатьох їхніх колег з НАТО неофіційно обговорювати, чи зможе майже 75-річна структура альянсу, яку вони планують святкувати у Вашингтоні цього року, вижити без Сполучених Штатів у її центрі. Багато німецьких офіційних осіб кажуть, що найбільшою стратегічною надією  Путіна є розпад НАТО.
Особливо для німців це дивовижна зміна мислення. Лише рік тому НАТО святкувало нове відчуття мети та нову єдність, і багато хто впевнено пророкував, що Путін утікає.

Але зараз, з ненадійною Америкою, агресивною Росією та Китаєм, що прагне, а також, здавалося б, війна в Україні зайшла в глухий кут і дуже непопулярний конфлікт у Газі, німецькі офіційні особи починають говорити про появу нового, складного та тривожного світу, що матиме серйозні наслідки для європейської та трансатлантичної безпеки.

Їх безпосереднє занепокоєння викликає зростаючий песимізм щодо того, що Сполучені Штати продовжуватимуть фінансувати боротьбу України, так само як Німеччина, другий за розміром вкладник, погодилася подвоїти свій внесок цього року до приблизно 8,5 мільярдів доларів.

Тепер деякі колеги  Пісторіуса попереджають, що якщо американське фінансування вичерпається і Росія переможе, її наступна мета буде ближче до Берліна.

“Якби Україну змусили здатися, це не задовольнило б жагу Росії до влади”, – заявив минулого тижня глава німецької розвідки Бруно Каль. «Якщо Захід не продемонструє чіткої готовності до захисту, у Путіна не буде причин більше не атакувати НАТО».

Але коли їх тиснуть щодо можливого конфлікту з Росією чи майбутнього НАТО, німецькі політики говорять обережно.

За десятиліття після розпаду Радянського Союзу більшість німців звикли до думки, що безпека країни буде забезпечена, якщо вона працюватиме з Росією, а не проти неї, і що Китай є необхідним партнером із критичним ринком для німецьких автомобілів та обладнання.

Навіть сьогодні Шольц, соціал-демократ, чия партія традиційно прагнула мати гідні зв’язки з Москвою, здається, не бажає обговорювати набагато більш конфронтаційне майбутнє з Росією чи Китаєм, яке так яскраво описують керівники німецьких оборонних і розвідувальних служб.

За винятком Пісторіуса, маловідомого до того, як рік тому його обрали керувати міністерством оборони, мало хто з політиків виступить на цю тему публічно. Пан Шольц особливо обережний, звертаючи увагу на відносини Німеччини зі Сполученими Штатами та остерігаючись надто жорстко тиснути на Росію та її непередбачуваного президента.

Два роки тому він оголосив нову еру для Німеччини — «Zeitenwende», або історичний перелом у політиці безпеки Німеччини, який, за його словами, буде відзначений значними змінами у витратах і стратегічному мисленні. Він виконав обіцянку виділити додаткові 100 мільярдів євро на військові витрати протягом чотирьох років.
Цього року Німеччина вперше витратить 2 відсотки свого валового внутрішнього продукту на військові потреби, досягнувши мети, яку всі країни НАТО погодилися в 2014 році після російської анексії Криму, але яка, як попереджає більшість експертів, зараз є занадто низькою. А Німеччина зобов’язалася зміцнити східний фланг НАТО проти Росії, пообіцявши постійно розмістити бригаду в Литві до 2027 року.
Але в інших випадках Шольц діяв дуже обережно. Разом з Байденом він виступав проти встановлення графіка остаточного вступу України до альянсу. Найбільш яскравим прикладом його обережності є його постійна відмова надати Україні крилату ракету повітряного базування великої дальності під назвою «Таурус».
Минулого року Британія та Франція дали Україні свій найближчий еквівалент Storm Shadow/SCALP, і він був використаний, щоб знищити російські кораблі в кримських портах — і змусити Росію відкликати свій флот. Байден неохоче погодився надати Україні ATACMS, подібну ракету , хоча радіус дії обмежений приблизно 100 милями, восени.

«Таурус» має радіус дії понад 300 миль, тобто Україна може використати його для удару вглиб Росії. І Шольц не хоче ризикувати, як і Бундестаг країни, який проголосував проти резолюції, що закликає до передачі. Хоча це рішення, здається, відповідає думці Німеччини,  Шольц хоче уникнути цієї теми.

Але якщо він і надалі не бажає надто сильно тиснути на Путіна, це поділяє обережність німців.

Опитування показують, що німці хочуть бачити боєздатнішу німецьку армію. Але лише 38 відсотків опитаних сказали, що хочуть, щоб їхня країна брала більшу участь у міжнародних кризах, що є найнижчим показником з тих пір, як це питання почали ставити в 2017 році, згідно з Körber Foundation, який проводив опитування. З цієї групи 76 відсотків сказали, що взаємодія має бути насамперед дипломатичною, а 71 відсоток були проти військової лідерської ролі Німеччини в Європі.

Німецькі військові чиновники нещодавно викликали невелике обурення, коли вони припустили, що країна має бути «kriegstüchtig», що приблизно перекладається як здатність воювати та вигравати війну.

Норберт Реттген, опозиційний законодавець і експерт із зовнішньої політики Християнських демократів, сказав, що цей термін розцінили як «риторичне перевищення» і швидко відмовилися.

«Шольц завжди говорив, що «Україна не повинна програти, але Росія не повинна виграти», що вказувало на те, що він завжди думав про глухий кут, який призведе до дипломатичного процесу», — сказав пан Реттген. «Він вважає Росію важливішою за всі країни між нами та ними, і йому бракує європейського почуття та його можливої ​​ролі європейського лідера».

Реттген та інші критики Шольца вважають, що він втрачає історичну можливість очолити створення європейської оборонної спроможності, яка набагато менше залежить від американської армії та ядерного стримування.
Але  Шольц явно відчуває себе найбільш комфортно, сильно покладаючись на Вашингтон, а високопоставлені німецькі чиновники кажуть, що він особливо недовіряє Еммануелю Макрону, президенту Франції, який виступає за європейську «стратегічну автономію». Макрон знайшов небагато послідовників на континенті.
Навіть головна європейська оборонна ініціатива Шольца, скоординована протиповітряна оборона наземного базування від балістичних ракет, відома як Sky Shield, залежить від поєднання американських, американо-ізраїльських і німецьких ракетних систем. Це розлютило французів, італійців, іспанців і поляків, які не приєдналися, стверджуючи, що слід було використовувати італо-французьку систему.

Амбіціям  Шольца також заважає його дедалі слабкіша економіка. Минулого року він скоротився на 0,3 відсотка, і приблизно стільки ж очікується в 2024 році. Вартість війни в Україні та економічні проблеми Китаю, які найбільше вдарили по автомобільному та виробничому секторам, загострили проблему.

Хоча пан Шольц визнає, що світ змінився, «він не каже, що ми повинні змінюватися разом із ним», — сказав Ульріх Шпек, німецький аналітик.

«Він каже, що світ змінився і що ми будемо вас захищати», — сказав пан Спек.

Але це цілком може вимагати набагато більших військових витрат — понад 3 відсотки валового внутрішнього продукту Німеччини. Наразі мало хто з партії пана Шольца наважується запропонувати зайти так далеко.

Німці, і навіть соціал-демократи, «прийшли до розуміння того, що Німеччина живе в реальному світі і що жорстка сила має значення», — сказав Чарльз А. Купчан, експерт з Європи в Джорджтаунському університеті.

«У той же час, – сказав він, – все ще є надія, що це все лише поганий сон, і німці прокинуться і повернуться в старий світ».

Важливі новини

Новини за темою