Чому косатки діляться їжею з людьми? Нові відкриття в поведінці китів

Дослідники виявили, що косатки, попри іноді агресивну поведінку, готові ділитися їжею з людьми у відкритому океані. Це свідчить про те, що ці морські ссавці відкриті для соціальної взаємодії з нами.

Останнім часом косатки часто ставали предметом уваги через їх агресивні напади на човни в Гібралтарській протоці. Проте нове дослідження показало, що ці кити можуть проявляти й дуже милу поведінку: подібно до домашніх котів, які іноді залишають птахів на порозі господаря, косатки іноді намагаються запропонувати людям частину своєї здобичі. Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі Journal of Comparative Psychology, яку переклало видання PHYS.org.

Провідний автор дослідження Джаред Тауерс з організації Bay Cetology у Британській Колумбії (Канада) зазначає, що косатки часто діляться їжею один з одним як спосіб зміцнити соціальні зв’язки. Тепер учені припускають, що спроби поділитися здобиччю з людьми можуть означати, що косатки прагнуть налагодити контакт і з нами. За два десятиліття вчені з Канади, Нової Зеландії та Мексики зафіксували 34 випадки, коли косатки в дикій природі пропонували їжу людям. Ці події відбувалися у різних частинах світу: від Каліфорнії до Нової Зеландії, від Норвегії до Патагонії.

У 11 випадках люди були у воді, коли косатки підійшли до них, у 21 — перебували на човнах, а в двох — навіть на березі. Частину цих моментів зафіксували на відео та фото, інші описані в інтерв’ю. Для потрапляння до аналізу випадки повинні були відповідати суворим критеріям — косатки самі наближалися до людей і кидали їм здобич. У більшості випадків кити чекали на реакцію, а у семи ситуаціях пропонували їжу більше одного разу, якщо спочатку її відмовлялися прийняти. Домашні тварини, як кішки чи собаки, також іноді дарують людям здобич. Але це дослідження є одним із перших, яке описує подібну поведінку у диких тварин. Вчені пояснюють це так: косатки — дуже розумні та соціальні створіння, які використовують обмін їжею для побудови і підтримки стосунків у своїх групах. Вони часто полюють на велику здобич, тому іноді мають запас їжі.

Автори дослідження вважають, що пропозиції поділитися здобиччю можуть виконувати одразу кілька функцій — це і практика культурної поведінки, і спосіб досліджувати нові взаємодії, і форма гри. Тобто косатки намагаються пізнавати людей, взаємодіяти з ними та налагоджувати стосунки. З огляду на високий рівень когнітивних здібностей та соціальну природу косаток, дослідники припускають, що ці пояснення можуть бути взаємодоповнювальними.

Важливі новини

Новини за темою